SUNPAN ASTARA DINING TABLE 111547
Original price was: $6,620.$5,296Current price is: $5,296.
| Overall Dimensions | 94.50W x 47.25D x 30.50H in |
| Gross Weight | 569.00 lb |
| Net Weight | 419.00 lb |
| Material | Marble |
| Shape | Rectangular |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Antique Brass |
| Seating Qty | 8-10 |
| CARB Compliant | Yes |
| Material Finish | Cream |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | 20mm Solid Marble Top |
Available on backorder
ARIZONA ASTARA DINING TABLE - 94.5" 111547
The luxuriant materials of the Astara Dining Table bring a mesmerizing feel that will transform any dining space. A beautiful cream marble table top paired with brushed antique gold stainless steel legs lend an appreciation for sophisticated modern style.
Features & Benefits
- Handcrafted by Indonesian artisans with beautiful cream marble sourced from local quarries.
- Frame is reinforced with mortise-and-tenon joinery for added strength and durability.
- Marble is polished to accentuate its natural characteristics and will not affect the quality or performance of the piece.
- Marble is a natural material. Unique veining, pitting, fissures, micro-cracks and colour variations add to the organic beauty of each piece.
Additional information
| Weight | 419 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 47.25 × 94.5 × 30.5 in |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN ALANYA DINING TABLE -84″ RECTANGULAR 111366
Original price was: $4,895.$3,916Current price is: $3,916. -
Sale!

SUNPAN ASTARA CONSOLE TABLE 111784
Original price was: $4,030.$3,224Current price is: $3,224. -
Sale!

SUNPAN 102546 AMBROSIA DINING TABLE – 79″
Original price was: $5,755.$4,604Current price is: $4,604.









