SUNPAN ARAN DINING ARMCHAIR – ONYX LEATHER 111987
Original price was: $1,265.$1,012Current price is: $1,012.
| Overall Dimensions | 21.75W x 21.75D x 30.00H in |
| Arm Height | 27 in |
| Seat Height | 18.75 in |
| Seat Width | 17.25 in |
| Seat Depth | 16.50 in |
| Carton Weight | 27.00 lb |
| Net Weight | 16.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | leather: onyx |
| Material | Leather |
| Material Content | 100% Italian Bovine Leather |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Brown |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Top Grain Leather / Semi-Aniline / Solid Oak Wood Frame / Plastic Glides |
SUNPAN ARAN DINING ARMCHAIR - ONYX LEATHER 111987
The Aran Dining Armchair is a modern retelling of the iconic wishbone chair. Its signature curved frame, crafted from solid oak wood, is updated with top grain leather on the back and seat for mid-century appeal. Distilled to pure simplicity, this dining chair exudes the kind of understated style that leaves room for memories.
Features & Benefits
- Crafted with top grain leather imported from Italy.
- Sturdy frame crafted from solid oak wood.
- As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks.
- Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
- Leather is a natural material. As such, colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches as appreciated characteristics.
- No two pieces are alike.
Additional information
| Weight | 16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.75 × 21.75 × 30 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN ALANYA DINING TABLE – 44″ 111367
Original price was: $2,445.$1,956Current price is: $1,956. -
Sale!

SUNPAN Asher Dining Armchair 105317
Original price was: $1,225.$1,020Current price is: $1,020. -
Sale!

SUNPAN AJANI DINING ARMCHAIR CHARCOAL BLACK 111805
Original price was: $1,580.$1,264Current price is: $1,264.










