MERCANA CHIRON GOLD METAL GLODE CHANDELIER 68430
Original price was: $1,390.$855Current price is: $855.
Product Size (Inches) 36.0L x 36.0W x 38.0H
Weight 30.86 lbs
| Chain Length | 60 inch (152.4 cm) |
| Suitable for Outdoors (Y/N) | No |
| Crystal Component | No |
| Hanging Method | Chain |
| Number of Bulbs Included | Zero |
| Remote Control Included | No |
| Cord Included? (Y/N) | No |
| Fixture Design | Candle Style |
| Number of Lights | 6 |
| Number of Light Tiers | 1 |
| Number of Sockets | 6 |
| Craftsmanship | No Craftsmanship |
| Dry, Damp or Wet Location Listed | Dry |
| Sloped Ceiling Compatible? | Yes |
| Sloped Ceiling Adapter Required? | No |
| Sloped Ceiling Adapter Included? | No |
| Swag Light? | No |
| Integrated LED? | No |
| Bulb Included? | No |
| Edison Bulb? | Yes |
| Bulb Not Included but Required? | Yes |
| Recommended Bulb Shape | Standard |
| Bulb Base | E26/Medium (Standard) |
| Dimmable? | Yes |
| Dimmer Switch Included? | No |
| Dimmable Light Included? | No |
| Voltage | 120V |
| Damp Rated (Y/N) | No – Not suitable for use outdoors, on covered patios, bathrooms, or in sink areas |
| Plug-In | No |
| Power Source | Hardwired |
Bulbs Sold Seperately
20 in stock
MERCANA CHIRON GOLD METAL GLODE CHANDELIER 68430
- Premium Composition The Chiron II is expertly crafted from solid metal components that ensure sturdiness. The adjustable wheat chain is 60" long and easily supports the weight of the fixture.
- Superior Finish Featuring an all-metal frame and cage finished in an antiqued-brass tone, the Chiron II is a posh lighting fixture that boasts of a superior polish guaranteed to add a touch of panache to any space and setting.
- Modern/Elegant Inspired Design Designed to be an instant head-turner in modern or elegant spaces, the Chiron II flaunts clean lines and a geometric, globe-style design that is complemented by its radiant finish.
- Easy Assembly This chandelier follows an easy assembly process which means it is ready to turn heads in your space shortly after it arrives at your doorstep.
MERCANA IS A CANADIAN COMPANY LOCATED IN BRITISH COLUMBIA
Additional information
| Weight | 30.86 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 38 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

MERCANA COLLEEN ANTIQUED GOLD CHANDELIER 70448
Original price was: $900.$720Current price is: $720. -
Sale!

MERCANA THETA WHITE-WASHED BEADED CHANDELIER 69241
Original price was: $1,595.$1,276Current price is: $1,276. -
Sale!

MERCANA THAD NATURAL RATTAN CHANDELIER 70915
Original price was: $1,510.$1,208Current price is: $1,208.









