MERCANA THETA WHITE-WASHED BEADED CHANDELIER 69241
Original price was: $1,595.$1,276Current price is: $1,276.
Product Size (Inches) 30.0L x 30.0W x 15.0H
Weight 31.97 lbs
| Fixture Design | Sputnik |
| Number of Lights | 3 |
| Number of Light Tiers | 1 |
| Number of Sockets | 3 |
| Craftsmanship | No Craftsmanship |
| Dry, Damp or Wet Location Listed | Dry |
| Sloped Ceiling Compatible? | Yes |
| Sloped Ceiling Adapter Required? | No |
| Sloped Ceiling Adapter Included? | No |
| Swag Light? | No |
| Integrated LED? | No |
| Bulb Included? | No |
| Socket Type | Incandescent |
| Edison Bulb? | Yes |
| Bulb Not Included but Required? | Yes |
| Recommended Bulb Shape | Standard |
| Bulb Base | E26/Medium (Standard) |
| Dimmable? | Yes |
| Dimmer Switch Included? | No |
| Dimmable Light Included? | No |
| Voltage | 120V |
| Maximum Wattage (per bulb) | 60W |
| Damp Rated (Y/N) | No – Not suitable for use outdoors, on covered patios, bathrooms, or in sink areas |
| Plug-In | No |
| Power Source | Hardwired |
Bulbs Sold Seperately
MERCANA THETA WHITE-WASHED BEADED CHANDELIER 69241
- Beaded + Metal Construction The Theta's chandelier shade is made from beads that are secured to metal framing, which is tucked away on the interior of the shade. Metal framing ensures the chandelier is sturdy, and showcases the beautiful beading pattern perfectly.
- Natural White-Washed Finish The Theta's beading element is finished is a beautiful natural toned white-washed color, which is perfectly complimented by the metal framing, chain rod, and ceiling cap that are tastefully finished in the same color to provide a cohesive look and feel.
- Three Lightbulb Feature The Theta is home to three lightbulbs that are positioned to face outward in different places, providing ample light in all areas of a room where the Thea is hung.
- Elegant Design The Theta has an elegant look and feel, and looks best in homes that are modern and contemporary in nature. It's white-washed finish is the perfect neutral element to a room, while its unique beaded design makes a statement in any kitchen, living room, or dining room.
MERCANA IS A CANADIAN COMPANY LOCATED IN BRITISH COLUMBIA
Additional information
| Weight | 31.97 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 15 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

MERCANA TAO CREAM CERAMIC TABLE LAMP 69790
Original price was: $550.$440Current price is: $440. -
Sale!

MERCANA MEHDI CERAMIC TABLE LAMP 70169
Original price was: $525.$420Current price is: $420. -
Sale!

MERCANA PIVEN WHITE TEXTURED CERAMIC TABLE LAMP 70370
Original price was: $550.$440Current price is: $440.










