Elias Lounge Chair Marseille Black 106100
| Overall Dimensions | 28.00W x 33.50D x 36.00H in |
| Seat Height | 17.5 in |
| Seat Width | 27.50 in |
| Seat Depth | 21.75 in |
| Net Weight | 34.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | leather: marseille black |
| Material | Leather |
| Fabric Content | 100% Buffalo Leather |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Espresso |
| Fire Rated Foam | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Birch Wood |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
Elias Lounge Chair Marseille Black 106100
A modern lounge chair featuring a comfortable seat with low profile sloping arms. Stocked in marseille black or camel leather. Solid dark brown birch wood legs complete the look. Handle with Care: This design has been crafted with 100% buffalo leather. Leather is a natural material; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves and light scratches are acceptable and appreciated characteristics. No two pieces are alike.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.5 × 28 × 36 in |














