Sunpan Zancor Lounge Chair – Antique Brass Charcoal Black 110657
Original price was: $3,090.$2,472Current price is: $2,472.
| Overall Dimensions | 29.75W x 38.00D x 32.00H in |
| Arm Height | 16.75 in |
| Seat Height | 19 in |
| Seat Depth | 32.50 in |
| Net Weight | 35.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | leather: charcoal black |
| Material | Leather |
| Fabric Content | 100% Genuine Leather |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Antique Brass |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Powder Coated Finish |
Sunpan Zancor Lounge Chair - Antique Brass Charcoal Black 110657
Unwind in comfort with this incredible lounge chair that features a stylish scooped seatback. Upholstered in charcoal black leather and completed with a powder coated antique brass steel frame. Coordinating bench in tan leather also available. Handle with Care: This design has been crafted with 100% genuine leather. Leather is a natural material; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves and light scratches are acceptable and appreciated characteristics. No two pieces are alike.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 29.75 × 32 in |












