DVI LIGHTING CAROUSEL 6 LT CHANDELIER BRASS DVP36526BR-MS
Original price was: $1,625.$1,300Current price is: $1,300.
Brass with Milky Swirl Glass
| Product Length / Diameter | 38.25 inches | 971 mm |
| Product Width | N/A inches | N/A mm |
| Product Depth | N/A inches | N/A mm |
| Product Height | 15.25 inches | 390 mm |
| Minimum Product Height | 21 inches | 534 mm |
| Maximum Product Height | 68.75 inches | 1742 mm |
| Canopy Length / Diameter | 4.75 inches | 123 mm |
| Canopy Width | N/A inches | N/A mm |
| Canopy Thickness | 0.75 inches | 20 mm |
| Orientation of Light Source | Sideways |
| Number of Sockets | 6 |
| Total Wattage (W) | 6 X 40 |
| Wattage of Individual Bulb Socket (W) | 40 |
| Voltage (V) | 120 |
| Lamping Confinement | Mostly Open |
| Socket Type | Medium Base (E26) |
| Recommended Bulb | E26 ST19 Clear |
| Bulbs Included | No |
| Pipe / Chain Included | Yes, Pipe and Chain |
| Pipe Information | 12 in |
| Chain Information | 36in Heavy Duty Chain |
| Wire / Cord Information | 120 in |
| Max Sloped Ceiling Angle | 90° (Chain Link) |
DVI LIGHTING CAROUSEL 6 LT CHANDELIER BRASS DVP36526BR-MS
Brass with Milky Swirl Glass
| Family | Carousel |
| Product Class | Ceiling |
| Product Subclass | Chandelier |
| Room Category | Living Spaces |
Additional information
| Dimensions | 38.25 × 38.25 × 15.25 in |
|---|---|
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

DVI LIGHTING CAROUSEL 4 LT CHANDELIER BRASS DVP36525BR-MS
Original price was: $1,030.$824Current price is: $824. -
Sale!

DVI LIGHTING CAROUSEL 8 LT PENDANT BRASS DVP36520BR-MS
Original price was: $725.$580Current price is: $580. -
Sale!

DVI LIGHTING CAROUSEL 6 LT CHANDELIER EBONY DVP36526EB-MS
Original price was: $1,375.$1,100Current price is: $1,100.






