DVI LIGHTING CAROUSEL 4 LT CHANDELIER BRASS DVP36525BR-MS
Original price was: $1,030.$824Current price is: $824.
Brass with Milky Swirl Glass
| Product Length / Diameter | 29 inches | 736.6 mm |
| Product Width | N/A inches | N/A mm |
| Product Depth | N/A inches | N/A mm |
| Product Height | 12 inches | 304.8 mm |
| Minimum Product Height | 17.5 inches | 444.5 mm |
| Maximum Product Height | 62.5 inches | 1587.5 mm |
| Canopy Length / Diameter | 4.75 inches | 123 mm |
| Canopy Width | N/A inches | N/A mm |
| Canopy Thickness | 0.75 inches | 20 mm |
| Orientation of Light Source | Sideways |
| Number of Sockets | 4 |
| Total Wattage (W) | 4 X 40 |
| Wattage of Individual Bulb Socket (W) | 40 |
| Voltage (V) | 120 |
| Lamping Confinement | Mostly Open |
| Socket Type | Medium Base (E26) |
| Recommended Bulb | E26 ST19 Clear |
| Bulbs Included | No |
| Pipe / Chain Included | Yes, Chain |
| Pipe Information | 12 in |
| Chain Information | 36 in |
| Wire / Cord Information | 120 in |
| Max Sloped Ceiling Angle | 90° (Chain Link) |
DVI LIGHTING CAROUSEL 4 LT CHANDELIER BRASS DVP36525BR-MS
Brass with Milky Swirl Glass
| Family | Carousel |
| Product Class | Ceiling |
| Product Subclass | Chandelier |
| Room Category | Living Spaces |
Additional information
| Dimensions | 29 × 29 × 12 in |
|---|---|
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

DVI LIGHTING CAROUSEL 3 LT MINI-PENDANT EBONY DVP36519EB-MS
Original price was: $375.$300Current price is: $300. -
Sale!

DVI LIGHTING CAROUSEL 4 LT SEMI-FLUSH MOUNT BRASS DVP36513BR-MS
Original price was: $690.$552Current price is: $552. -
Sale!

DVI LIGHTING CAROUSEL 6 LT PENDANT BRASS DVP36505BR-MS
Original price was: $750.$600Current price is: $600.







