CWI LIGHTING VALIRA LED 48″ BLACK CHANDELIER 1586P48-101
- Finish: Black
- Collection: Valira
- Width: 47 in
- Height: 4.5 in
- Maximum Height: 124.5 in
- Length: 5 in
- Weight: 17.6 lbs
- Glass: Clear
- Max Wattage: 30
- Bulb Type 1: Integrated LED
- Bulb Base 1: Integrated LED
- Bulb Included 1: Yes
- Bulb Included 2: Included
- Voltage: 120
- CRI: 80
- Lumens: 1560
- Colour Temp: 3000K
- Installation Location 1: Dry
- Installation Location 2: Indoor
- Certification: BACL
- Manufacturer Warranty: Three year warranty against manufacturers defect
Additional information
| Weight | 17.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5 × 47 × 4.5 in |