Sunpan Isidore Dining Chair Abbington Black 111096
Original price was: $1,150.$920Current price is: $920.
| Overall Dimensions | 25.25W x 25.25D x 31.00H in |
| Arm Height | 28.5 in |
| Seat Height | 19 in |
| Seat Width | 19.50 in |
| Seat Depth | 19.00 in |
| Net Weight | 25.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Swatch Code | fabric: abbington black |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Plastic |
| Base Finish | White |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 2 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Fully Upholstered |
Sunpan Isidore Dining Chair Abbington Black 111096
Clean lines and contoured arches add style and structure to this contemporary dining chair. Features a curved backrest and open back for optimal comfort. Eye-catching from all angles. Fully upholstered in our abbington back fabric.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.25 × 25.25 × 31 in |












