Sunpan Jaclyn Modular – Right Armchair Grey 108804
Original price was: $2,810.$2,248Current price is: $2,248.
| Overall Dimensions | 59.50W x 35.50D x 32.25H in |
| Seat Height | 17.25 in |
| Seat Width | 52.00 in |
| Seat Depth | 23.50 in |
| Net Weight | 83.00 lb |
| Weight Capacity | 500 lb |
| Swatch Code | fabric: egypt light grey |
| Swatch Code 2 | fabric: danny medium grey 21 |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | Cover 1: 100% Polyester / Cover 2: 100% Polyester |
| Base / Legs | Plastic |
| Base Finish | Black |
| Rub Count | 40000 / 85000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Egypt Light Grey Fabric on Front / Danny Medium Grey Fabric on Back / Pine Wood Frame / Adjustable Levelers / Fully Upholstered |
Out of stock
Email when stock available
Sunpan Jaclyn Modular - Right Armchair Grey 108804
Infuse comfort into any space with this curvy, modular left armchair that offers versatility in its placement. Stocked in egypt light grey fabric with complementing danny medium grey fabric. Completed with a pine wood frame. This piece can be sourced alone or in a variety of combinations with the coordinating Jaclyn armless and left armchair.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 59.5 × 32.25 in |
















