Sunpan Jaclyn Modular – Armless Chair Grey 108802
Original price was: $1,685.$1,348Current price is: $1,348.
| Overall Dimensions | 43.25W x 36.50D x 32.25H in |
| Seat Height | 17.25 in |
| Seat Width | 26.25 in |
| Seat Depth | 23.50 in |
| Net Weight | 55.00 lb |
| Weight Capacity | 500 lb |
| Swatch Code | fabric: egypt light grey |
| Swatch Code 2 | fabric: danny medium grey 21 |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | Cover 1: 100% Polyester / Cover 2: 100% Polyester |
| Base / Legs | Plastic |
| Base Finish | Black |
| Rub Count | 40000 / 85000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Egypt Light Grey Fabric on Front / Danny Medium Grey Fabric on Back / Pine Wood Frame / Adjustable Levelers / Fully Upholstered |
7 in stock
Sunpan Jaclyn Modular - Armless Chair Grey 108802
Infuse comfort into any space with this curvy, modular armless chair that offers versatility in its placement. different ways. Stocked in egypt light grey fabric with complementing danny medium grey fabric. Completed with a pine wood frame. This piece can be sourced alone or in a variety of combinations with the coordinating Jaclyn left and right armchair.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.















