Sunpan Shylo Lounge Chair Black 105735
| Overall Dimensions | 29.25W x 31.00D x 32.00H in |
| Arm Height | 28 in |
| Seat Height | 20.25 in |
| Seat Width | 20.75 in |
| Seat Depth | 22.00 in |
| Net Weight | 96.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
Sunpan Shylo Lounge Chair Black 105735
An ultra modern armchair with a vintage influence. This masculine silhouette is upholstered in castillo black faux leather with an exposed birch wood frame. Finished with brushed gold iron legs. Handle With Care: This design has been crafted with faux leather. Faux leather is manufactured to reflect the natural characteristics of leather; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces will be alike.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 29.25 × 32 in |













