Sunpan Sheva Lounge Chair Winter Cloud 108052
Original price was: $1,405.$1,124Current price is: $1,124.
| Overall Dimensions | 31.50W x 27.75D x 29.25H in |
| Arm Height | 23.25 in |
| Seat Height | 17.50 in |
| Seat Width | 20.50 in |
| Seat Depth | 21.00 in |
| Net Weight | 49.00 lb |
| Weight Capacity | 500 lb |
| Swatch Code | fabric: san remo winter cloud 901 |
| Swatch Code 2 | fabric: antonio charcoal |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | Cover 1: 100% Polyester / Cover 2: 100% Polyester |
| Base / Legs | Wood |
| Rub Count | 100000 / 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 2 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Hard Chinese Pine and Plywood / Upholstered Legs |
Out of stock
Email when stock available
Sunpan Sheva Lounge Chair Winter Cloud 108052
With an alluring barrel back seatback, this stunning lounge chair will add a touch of comfort to any space. Features an upholstered exterior and seat in san remo winter cloud fabric, and completed with coordinating antonio charcoal fabric on the interior seat and legs. Also available in an ernst silverstone fabric and meg ash fabric combination.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 49 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.75 × 31.5 × 29.25 in |











