Sunpan Sheva Lounge Chair Sandstone 110340
Original price was: $1,405.$1,124Current price is: $1,124.
| Overall Dimensions | 31.50W x 27.75D x 29.25H in |
| Arm Height | 23.25 in |
| Seat Height | 17.50 in |
| Seat Width | 20.50 in |
| Seat Depth | 21.00 in |
| Net Weight | 49.00 lb |
| Weight Capacity | 500 lb |
| Swatch Code | fabric: ernst sandstone |
| Swatch Code 2 | fabric: meg ash 51 |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Wood |
| Rub Count | 50000 / 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Hard Chinese Pine And Plywood / Upholstered Legs |
Out of stock
Email when stock available
Sunpan Sheva Lounge Chair Sandstone 110340
With an alluring barrel back seatback, this stunning lounge chair will add a touch of comfort to any space. Features an upholstered exterior and seat in ernst silverstone fabric, and completed with coordinating meg ash fabric on the interior seat and legs. Also available in a san remo winter cloud fabric and antonio charcoal fabric combination.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 49 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.75 × 31.5 × 29.25 in |













