Sunpan Maximus Lounge Chair Polo Club Stone 105410
Original price was: $2,698.$2,158Current price is: $2,158.
| Overall Dimensions | 32.50W x 33.50D x 36.00H in |
| Arm Height | 21.75 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Width | 21.50 in |
| Seat Depth | 21.75 in |
| Net Weight | 51.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | fabric: polo club stone |
| Swatch Code 2 | faux leather: overcast grey |
| Material | Fabric / Faux Leather |
| Fabric Content | 94% Polyester, 6% Nylon |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Brown |
| Rub Count | 100000 / 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 2 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Birch Wood |
Sunpan Maximus Lounge Chair Polo Club Stone 105410
A masculine lounge chair that combines modern design elements with contemporary finishes. Stocked in contrasting polo club stone fabric and overcast grey faux leather. A sculpted exposed brown wood frame completes the look. Handle With Care: This design has been crafted with faux leather. Faux leather is manufactured to reflect the natural characteristics of leather; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces will be alike.
This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information.
Additional information
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.5 × 32.5 × 36 in |














