SUNPAN Etienne Nightstand Natural 110133
Original price was: $1,770.$1,400Current price is: $1,400.
| Overall Dimensions | 24.00W x 18.00D x 23.50H in |
| Net Weight | 81.00 lb |
| Material | Paper Rope / Wood |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Natural |
| CARB Compliant | Yes |
| Material Finish | Natural |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Additional Features | MDF / Oak Veneer / Solid Oak Legs / Cerusing on Oak Wood / Aluminum Handle / Soft Closing Doors / Anti-Tipping Kit Included |
Available on backorder
SUNPAN Etienne Nightstand Natural 110133
The Etienne Nightstand boasts a linear profile with a warm design. Constructed from a rustic oak veneer with solid oak wood legs and a matching rope covering on the doors. Antique brass handles complement the piece. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Additional information
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 24 × 23.5 in |













