SUNPAN ETIENNE NIGHTSTAND BLACK 111314
Original price was: $1,770.$1,400Current price is: $1,400.
| Overall Dimensions | 24.00W x 19.00D x 24.00H in |
| Carton Weight | 101.00 lb |
| Net Weight | 81.00 lb |
| Material | Paper Rope / Wood |
| Shape | Rectangular |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Black |
| CARB Compliant | Yes |
| Material Finish | Black |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Oak Veneer / Solid Oak Legs / Antique Brass Aluminum Handles / Finished Back / Soft Closing Drawers / Adjustable Levelers / Anti-Tipping Kit Included |
Out of stock
Email when stock available
SUNPAN ETIENNE NIGHTSTAND BLACK 111314
The Etienne Nightstand boasts a linear profile with a moody design. Constructed from a black oak veneer with solid black oak wood legs and a matching rope covering on the doors. Antique brass aluminium handles complement the piece. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Additional information
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 24 × 24 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |













