SUNPAN Asher Lounge Chair Flint Grey 109359
| Overall Dimensions | 28.50W x 25.50D x 28.25H in |
| Arm Height | 27 in |
| Seat Height | 17.5 in |
| Seat Width | 23.00 in |
| Seat Depth | 21.00 in |
| Net Weight | 29.00 lb |
| Weight Capacity | 220 lb |
| Swatch Code | fabric: flint grey |
| Swatch Code 2 | faux leather: napa taupe |
| Material | Fabric / Faux Leather |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Black / Copper |
| Rub Count | 100000 / 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Additional Features | Powder Coated Stainless Steel / Gold Foot Caps |
Email when stock available
This item has been discontinued.
Unfortunately, it is no longer available for purchase. Please contact us if you would like help finding a similar product.
Discontinued Items
SUNPAN Asher Lounge Chair Flint Grey 109359
A modern barrel back lounge chair upholstered in our flint grey fabric and contrasting napa taupe faux leather. Finished with black steel legs and brushed gold foot caps. Also available in sparrow grey fabric with napa black faux leather. Handle With Care: This design has been crafted with faux leather. Faux leather is manufactured to reflect the natural characteristics of leather; as such, colour variations, markings wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces will be alike.
Additional information
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 28.5 × 28.25 in |












