SUNPAN Asher Lounge Chair Sparrow Grey 109360
Original price was: $1,123.$898Current price is: $898.
| Overall Dimensions | 28.50W x 25.50D x 28.25H in |
| Arm Height | 27 in |
| Seat Height | 17.5 in |
| Seat Width | 23.00 in |
| Seat Depth | 21.00 in |
| Net Weight | 29.00 lb |
| Weight Capacity | 220 lb |
| Swatch Code | fabric: sparrow grey |
| Swatch Code 2 | faux leather: napa black |
| Material | Fabric / Faux Leather |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Black / Copper |
| Rub Count | 100000 / 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Additional Features | Powder Coated Stainless Steel / Gold Foot Caps |
Out of stock
Email when stock available
SUNPAN Asher Lounge Chair Sparrow Grey 109360
A modern barrel back lounge chair upholstered in sparrow grey fabric and contrasting napa black faux leather. Finished with black steel legs and brushed gold foot caps. Also available in flint grey fabric with napa taupe faux leather. Handle With Care: This design has been crafted with faux leather. Faux leather is manufactured to reflect the natural characteristics of leather; as such, colour variations, markings wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces will be alike.
Additional information
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 28.5 × 28.25 in |












