SUNPAN Amita Wheeled Dining Chair Piccolo Pebble 109899
Original price was: $1,235.$988Current price is: $988.
| Overall Dimensions | 23.50W x 26.00D x 33.50H in |
| Seat Height | 20.5 in |
| Seat Width | 23.50 in |
| Seat Depth | 18.50 in |
| Net Weight | 30.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Swatch Code | fabric: piccolo pebble |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 95% Polyester, 5% Cotton |
| Base / Legs | Wood |
| Rub Count | 50000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Additional Features | Fully Upholstered |
SUNPAN Amita Wheeled Dining Chair Piccolo Pebble 109899
Soft curves define the classic silhouette of the Amita Wheeled Dining Chair. Fully upholstered in our piccolo pebble fabric for soft comfortable seating. Performance fabric is moisture repellant, stain resistant and easy to clean.
Additional information
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 23.5 × 33.5 in |










