SUNPAN Dominic Counter Stool -Walnut 107096
Original price was: $900.$720Current price is: $720.
| Overall Dimensions | 17.00W x 14.25D x 26.50H in |
| Seat Height | 25.75 in |
| Seat Width | 17.00 in |
| Seat Depth | 13.00 in |
| Carton Weight | 18.00 lb |
| Net Weight | 15.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Material | Wood |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Walnut |
| Material Finish | Walnut |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Walnut Wood |
Sunpan Dominic Counter Stool -Walnut 107096
An impressive counter stool crafted from solid walnut wood. The sculpted seat and traditional design will complement transitional, contemporary and modern spaces of any size. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Features & Benefits
- Mid-century style stool with handcrafted wood working details on the solid timber seat
- Sustainably harvested timbers
- Oiled finish
- Classic, clean design
Additional information
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.258 × 17 × 26.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |











