SUNPAN DOMINIC COUNTER STOOL – BLACK 110460
Original price was: $900.$720Current price is: $720.
| Overall Dimensions | 17.00W x 14.25D x 26.50H in |
| Seat Height | 25.75 in |
| Seat Width | 17.00 in |
| Seat Depth | 13.00 in |
| Carton Weight | 18.00 lb |
| Net Weight | 15.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Material | Wood |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Black |
| Material Finish | Black |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Oak Wood |
DOMINIC COUNTER STOOL - BLACK 110460
An impressive counter stool crafted from solid oak wood. The sculpted seat and traditional design will complement transitional, contemporary and modern spaces of any size. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Additional information
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.25 × 17 × 26.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |













