THE EVE INDOOR GARDEN
Original price was: $874.$699Current price is: $699.
| Height | 57″ (145 cm) |
| Width | 18.5″ (46 cm) |
| Depth | 8.25″ (21 cm) |
| Weight | 35 lbs (15.88 kg) |
| Plant Capacity | 12 plants |
| Water Requirements | Add water every 3 weeks |
| Electrical Requirements | A standard 120-volt, 3-prong electrical outlet |
| Power Consumption | 75 watts / hour |
| Cable length | 4 feet (1.22m) |
| Type of lights | Full spectrum white LED grow lights |
| Material | Solid wood frame Chrome legs |
The EVE is a modern hydroponic garden system designed to fit in the tiniest of spaces, without compromising the quality and efficiency of this vertical garden. With the newly launched EVE, now any gardener can have their own indoor garden and grow fresh, pesticide-free food in the comforts of their home.
Additional information
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.25 × 18.5 × 57 in |









