THE AEVA INDOOR GARDEN
Original price was: $1,499.$1,199Current price is: $1,199.
| Height | 71.25″ (1.77 m) |
| Width | 37″ (91.5 cm) |
| Depth | 9.5″ (20 cm) |
| Weight | 70 lbs (32 kg) |
| Specifications | |
|---|---|
| Plant Capacity | 16 plants |
| Water Requirements | Add water every 2 weeks |
| Electrical Requirements | A standard 120-volt, 3-prong electrical outlet. |
| Cable length | 4 feet (1.22m) |
| Type of Lights | Full spectrum white LED grow lights |
| Material | Solid wood frame Chrome legs |
The AEVA is a modern hydroponic garden system that allows you to grow large indoor plants. Canadian made, this indoor garden makes vertical farming at home possible and beautifully complements your home. The AEVA can grow over 200 different plants, and up to 10 lbs of fresh, sustainable and pesticide-free produce on a monthly basis.
Additional information
| Weight | 70 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.5 × 37 × 71.25 in |









