SUNPAN KRESTEVEN SIDEBOARD 112129
Original price was: $4,605.$3,684Current price is: $3,684.
| Overall Dimensions | 80.00W x 19.75D x 30.00H in |
| Carton Weight | 403.00 lb |
| Net Weight | 295.00 lb |
| Weight Capacity | 200 lb |
| Material | Wood |
| Base / Legs | Stainless Steel / Wood |
| Base Finish | Gold |
| CARB Compliant | Yes |
| Material Finish | Brown |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Mappa Burl Veneer / Soft Closing Drawers / Finished Back / Leveler / Cord Management Opening |
SUNPAN KRESTEVEN SIDEBOARD 112129
With rich brown hues and gold stainless steel accents, the Kresteven Sideboard imbues any space with an air of understated luxury. The intricate swirling patterns and distinct mottled shading of maple burl veneer emphasize quality craftsmanship and modern design.
Features & Benefits
- Frame crafted from engineered wood with burl veneer.
- Cord management opening at the back allow for easy organization of cables.
- Cabinet doors feature soft-close hinges.
- Cabinet interiors crafted with birch veneer.
- Finished back.
- As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks.
- Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Additional information
| Weight | 295 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.75 × 80 × 30 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |














