SUNPAN GALLUS COFFEE TABLE BONE 111921
Original price was: $2,105.$1,684Current price is: $1,684.
| Overall Dimensions | 45.00D x 16.00H in |
| Gross Weight | 145.00 lb |
| Net Weight | 111.00 lb |
| Material | Concrete |
| Shape | Round |
| Base / Legs | Steel |
| Base Finish | Antique Brass |
| Material Finish | Cream |
| Outdoor | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Soft Slate Effect on Glass Fibre Reinforced Sealed Concrete / Powercoated Steel Legs / Suitable for Indoor and Outdoor Use / Rubber Felts Included |
SUNPAN GALLUS COFFEE TABLE BONE 111921
Modern design meets mixed materials in the Gallus Coffee Table. The cream coloured glass fibre-reinforced concrete table top has a soft slate effect to give the piece an added texture. Curved powder-coated steel legs in an antique brass finish give an added contrast that ties the look together. Rubber felt protectors included.
Features & Benefits
- Glass fibre-reinforced concrete is incredibly durable and long-lasting.
- Sealed with a topcoat for added protection against moisture and staining.
- Table top features a slate effect for a unique texture.
- Steel legs feature a durable powder-coated finish.
- Crafted from a natural concrete mix, each piece will look different.
- Variations in colour, texture, imperfections, surface scratches and non-structural hairline cracks are inherent and valued qualities of concrete.
- Apply protective covers or store inside when not in use and during extreme weather/seasons to prolong the life of outdoor items.
Additional information
| Weight | 111 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 45 × 45 × 16 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN TARSUS COFFEE TABLE ANTIQUE BRONZE 111259
Original price was: $2,110.$1,688Current price is: $1,688. -
Sale!

SUNPAN GALLUS COFFEE TABLE 111891
Original price was: $2,105.$1,684Current price is: $1,684. -
Sale!

SUNPAN PATRAS COFFEE TABLE CREAM 111269
Original price was: $3,230.$2,584Current price is: $2,584.









