DVI LIGHTING SCHOOLHOUSE PENDANT SATIN NICKEL DVP7521SN
Original price was: $315.$252Current price is: $252.
Satin Nickel
| Product Length / Diameter | 14 inches | 355.6 mm |
| Product Width | N/A inches | N/A mm |
| Product Depth | N/A inches | N/A mm |
| Product Height | 12 inches | 305 mm |
| Minimum Product Height | 12.75 inches | 324 mm |
| Maximum Product Height | 54 inches | 1372 mm |
| Orientation of Light Source | Down |
| Number of Sockets | 1 |
| Total Wattage (W) | 40 |
| Wattage of Individual Bulb Socket (W) | 40 |
| Voltage (V) | 120 |
| Lamping Confinement | Fully Enclosed |
| Socket Type | Medium Base (E26) |
| Recommended Bulb | DVLA19MC30A |
| Bulbs Included | No |
| Pipe / Chain Included | Not Included |
| Pipe Information | 0.75 in |
| Chain Information | N/A |
| Wire / Cord Information | 10 ft |
| Max Sloped Ceiling Angle | 19 Degrees |
| Location Certification | Dry Locations Only |
DVI LIGHTING SCHOOLHOUSE PENDANT SATIN NICKEL DVP7521SN
Classic and timeless, the schoolhouse collection will never get old! Available in multiple finishes and a stunning true opal glass which is smooth and easy to clean.
| Family | Schoolhouse |
| Product Class | Ceiling |
| Product Subclass | Pendant |
| Room Category | Living Spaces |
Additional information
| Dimensions | 14 × 14 × 12 in |
|---|---|
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

DVI LIGHTING SCHOOLHOUSE SEMI FLUSH MOUNT SATIN NICKEL DVP7511SN
Original price was: $250.$200Current price is: $200. -
Sale!

DVI LIGHTING SCHOOLHOUSE PENDANT VENETIAN BRASS DVP7521VBR
Original price was: $345.$276Current price is: $276. -
Sale!

DVI LIGHTING SCHOOLHOUSE PENDANT EBONY DVP7521EB
Original price was: $280.$224Current price is: $224.







