DVI LIGHTING SCHOOLHOUSE SEMI FLUSH MOUNT SATIN NICKEL DVP7511SN
Original price was: $250.$200Current price is: $200.
Satin Nickel
| Product Length / Diameter | 14 inches | 355.6 mm |
| Product Width | N/A inches | N/A mm |
| Product Depth | N/A inches | N/A mm |
| Product Height | 18 inches | 457 mm |
| Orientation of Light Source | Down |
| Number of Sockets | 1 |
| Total Wattage (W) | 40 |
| Wattage of Individual Bulb Socket (W) | 40 |
| Voltage (V) | 120 |
| Lamping Confinement | Fully Enclosed |
| Socket Type | Medium Base (E26) |
| Recommended Bulb | DVLA19MC30A |
| Bulbs Included | No |
| Pipe / Chain Included | N/A |
| Pipe Information | 0.75 in |
| Chain Information | N/A |
| Wire / Cord Information | 8 in |
| Max Sloped Ceiling Angle | N/A |
| Location Certification | Dry Locations Only |
Available on backorder
DVI LIGHTING SCHOOLHOUSE SEMI FLUSH MOUNT SATIN NICKEL DVP7511SN
Classic and timeless, the schoolhouse collection will never get old! Available in multiple finishes and a stunning true opal glass which is smooth and easy to clean.
| Family | Schoolhouse |
| Product Class | Ceiling |
| Product Subclass | Semi-Flush Mount |
| Room Category | Living Spaces |
Additional information
| Dimensions | 14 × 14 × 18 in |
|---|---|
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

DVI LIGHTING SCHOOLHOUSE SEMI FLUSH MOUNT VENETIAN BRASS DVP7511VBR
Original price was: $280.$224Current price is: $224. -
Sale!

DVI LIGHTING SCHOOLHOUSE PENDANT SATIN NICKEL DVP7521SN
Original price was: $315.$252Current price is: $252. -
Sale!

DVI LIGHTING SCHOOLHOUSE SEMI FLUSH MOUNT EBONY DVP7511EB
Original price was: $250.$200Current price is: $200.






