SUNPAN MONTANUS CONSOLE TABLE 112213
Original price was: $3,050.$2,440Current price is: $2,440.
| Overall Dimensions | 62.00W x 19.50D x 32.50H in |
| Carton Weight | 297.00 lb |
| Net Weight | 220.00 lb |
| Material | Concrete |
| Shape | Rectangular |
| Base / Legs | Concrete |
| Base Finish | Black |
| Material Finish | Black |
| Outdoor | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Sealed Concrete / Glass Fibre Reinforced Concrete / Suitable for Indoor and Outdoor Use |
SUNPAN MONTANUS CONSOLE TABLE 112213
Crisp edges and sculpted curves create the monolithic form of the Montanus Console Table. Crafted from concrete, featuring a smooth exterior finish and a textured underside for added visual intrigue.
Features & Benefits
- Glass fibre-reinforced concrete is incredibly durable and long-lasting.
- Sealed with a topcoat for added protection against moisture and staining.
- Crafted from a natural concrete mix, each piece will look different.
- Variations in colour, texture, imperfections, surface scratches and non-structural hairline cracks are inherent and valued qualities of concrete.
- Apply protective covers or store inside when not in use and during extreme weather/seasons to prolong the life of outdoor items.
- Exposure to direct sunlight can cause darker surfaces to become hot. Best suited for shaded areas and covered outdoor spaces.
Additional information
| Weight | 220 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.5 × 62 × 32.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN Axle Console Table Marble Look – Black 111916
Original price was: $2,880.$2,304Current price is: $2,304. -
Sale!

SUNPAN Rosso Console Table 109076
Original price was: $2,810.$2,248Current price is: $2,248. -
Sale!

SUNPAN ASTARA CONSOLE TABLE 111784
Original price was: $4,030.$3,224Current price is: $3,224.








