SUNPAN LAUTREC SIDEBOARD 111546
Original price was: $5,625.$4,500Current price is: $4,500.
| Overall Dimensions | 82.00W x 20.75D x 30.75H in |
| Gross Weight | 378.00 lb |
| Net Weight | 311.00 lb |
| Material | Marble / Wood |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Antique Brass |
| CARB Compliant | Yes |
| Material Finish | Cream |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Solid Marble Top / Soft Closing Door / Cord Management Opening / Finished Back |
SUNPAN LAUTREC SIDEBOARD 111546
Bold design and mixed materials establish the modern presence of the Lautrec Sideboard. Crafted with stainless steel and a stunning cream marble top, the Lautrec features captivating textural forms on the front sliding doors. Supported with uniquely curved legs in an antique brass finish.
Features & Benefits
- Handcrafted by Indonesian artisans with beautiful cream marble sourced from local quarries.
- Frame is reinforced with mortise-and-tenon joinery for added strength and durability.
- Four spacious interior shelves allow for generous storage.
- Two cord management holes at the back enable easy organization.
- Sliding door mechanism allows for a smooth opening.
- Marble is polished to accentuate its natural characteristics and will not affect the quality or performance of the piece.
- Marble is a natural material. Unique veining, pitting, fissures, micro-cracks and colour variations add to the organic beauty of each piece.
Additional information
| Weight | 311 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.75 × 82 × 30.75 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |













