SUNPAN LATHAN LOUNGE CHAIR – TAN LEATHER 111358
Original price was: $2,810.$2,248Current price is: $2,248.
| Overall Dimensions | 30.50W x 32.25D x 33.50H in |
| Arm Height | 25.5 in |
| Seat Height | 19.5 in |
| Seat Width | 28.75 in |
| Seat Depth | 22.50 in |
| Carton Weight | 92.00 lb |
| Net Weight | 54.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | leather: tan #3 |
| Material | Leather |
| Material Content | 100% Buffalo Leather |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Antique Brass |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Handmade Craftsmanship | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Top Grain Leather / Semi-Aniline / Handcrafted Hammered Iron Frame and Legs / Powder Coated Lacquered Finish / Plastic Glides |
SUNPAN LATHAN LOUNGE CHAIR - TAN LEATHER 111358
The Lathan Lounge Chair is a celebration of minimalist design. Boasting a hand hammered antique brass iron frame and a comfortable seat upholstered in tan leather. A luxurious addition to any space. Handle with Care: This design has been crafted with top grain leather. Leather is a natural material; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves and light scratches are acceptable and appreciated characteristics. No two pieces are alike. Visit our Product Care page for more information on how to ensure the lasting beauty of this piece. Made in India. With refined craftsmanship, this design was brought to life by skilled local artisans. Due to the nature of handcraftsmanship, unique imperfections such as fissures, markings and variations in colour and shape are welcomed and appreciated characteristics for a truly one-of-a-kind piece.
Features & Benefits
- Seat and back cushions filled with foam and dacron for lasting comfort.
- Iron base features a durable powder-coated finish.
- Frame is hammered by hand.
- Handcrafted by skilled artisans in India.
- Unique imperfections such as fissures, markings, and variations in colour and shape are appreciated characteristics of a truly one-of-a-kind piece.
- Leather is a natural material. As such, colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches as appreciated characteristics.
- No two pieces are alike.
Additional information
| Weight | 54 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.25 × 30.5 × 33.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN Ashi Armchair 110997
Original price was: $2,725.$2,180Current price is: $2,180. -
Sale!

SUNPAN LATHAN LOUNGE CHAIR – CHARCOAL BLACK LEATHER 111357
Original price was: $2,810.$2,248Current price is: $2,248. -
Sale!

SUNPAN BEATRICE LOUNGE CHAIR – OPERA SPICE 111956
Original price was: $2,300.$1,840Current price is: $1,840.











