SUNPAN LARISSA COUNTER STOOL NAPA COGNAC 111647
Original price was: $1,200.$960Current price is: $960.
| Overall Dimensions | 18.50W x 20.00D x 34.50H in |
| Seat Height | 26.5 in |
| Seat Width | 18.50 in |
| Seat Depth | 16.00 in |
| Carton Weight | 21.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | faux leather: napa cognac |
| Swatch Code 2 | fabric: rhea light barley |
| Material | Fabric / Faux Leather |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Antique Brass |
| Rub Count | 100000 / 75000 |
| Foam Density | 2.18 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam, Polyester Fibre |
| Back Cushion | Polyurethane Foam, Polyester Fibre |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Cleaning Code 2 | Solvent Cleaner |
| Feet | White Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Powder Coated Stainless Steel |
SUNPAN LARISSA COUNTER STOOL NAPA COGNAC 111647
The Larissa Counter Stool brings together a beautiful display of mixed materials. A low seatback upholstered in rhea light barley fabric contrasts the warm tones of the seat upholstered in napa cognac faux leather for an elevated aesthetic. The antique brass stainless steel frame features a handle on the back for a functional and stylish addition. Handle With Care: This design has been crafted with faux leather. Faux leather is manufactured to reflect the natural characteristics of leather; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces will be alike. Visit our Product Care page for more information on how to ensure the lasting beauty of this piece.
Features & Benefits
- Made with a durable steel frame
- Seat and back cushions are filled with foam and fibre for long-lasting comfort.
- Performance fabric on seat back is moisture repellent, durable and easy to clean.
- Faux leather is produced to reflect the natural characteristics of leather.
- Colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics of faux leather. No two pieces are alike.
Additional information
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 18.5 × 34.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |












