SUNPAN LARISSA BARSTOOL NAPA COGNAC 111646
Original price was: $1,200.$960Current price is: $960.
| Overall Dimensions | 18.50W x 20.00D x 37.75H in |
| Seat Height | 30.5 in |
| Seat Width | 18.50 in |
| Seat Depth | 16.25 in |
| Net Weight | 16.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Swatch Code | faux leather: napa cognac |
| Swatch Code 2 | fabric: rhea light barley |
| Material | Fabric / Faux Leather |
| Fabric Content | 48% Viscose, 28% Polyester, 24% Cotton |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Antique Brass |
| Rub Count | 100000 / 50000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Powder Coated Stainless Steel |
SUNPAN LARISSA BARSTOOL NAPA COGNAC 111646
The Larissa Barstool brings together a beautiful display of mixed materials. A low seatback upholstered in rhea light barley fabric contrasts the warm tones of the seat upholstered in napa cognac faux leather for an elevated aesthetic. The antique brass stainless steel frame features a handle on the back for a functional and stylish addition. Handle With Care: This design has been crafted with faux leather. Faux leather is manufactured to reflect the natural characteristics of leather; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces will be alike.
- Made with a durable steel frame
- Comfortable cushions filled with foam and fibre
Additional information
| Weight | 16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 18.5 × 37.75 in |













