SUNPAN KALLA DINING TABLE – ROUND – RUSTIC OAK – 48″ 112365
Original price was: $2,810.$2,248Current price is: $2,248.
| Overall Dimensions | 48.00D x 30.00H in |
| Gross Weight | 187.00 lb |
| Net Weight | 157.00 lb |
| Material | Wood |
| Shape | Round |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Natural |
| Seating Qty | 4-6 |
| CARB Compliant | Yes |
| Material Finish | Natural |
| Designed by | Kemhome |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Oak Veneer Wood / Solid Oak Wood / Chamfered Edge Top / Brushed Gold Steel Band on Base |
SUNPAN KALLA DINING TABLE - ROUND - RUSTIC OAK - 48" 112365
The Kalla Dining Table brings form and function to life. Crafted with rustic oak wood and oak veneer with vertical reeding. A brushed gold steel base finishes the look.
Features & Benefits
- Frame constructed of solid oak wood and engineered wood for durability.
- As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks.
- Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Additional information
| Weight | 157 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 48 × 30 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN KALLA DINING TABLE – ROUND – CHARCOAL – 48″ 112515
Original price was: $2,810.$2,248Current price is: $2,248. -
Sale!

SUNPAN Kalla Dining Table 68″ Round 110774
Original price was: $3,654.$2,923Current price is: $2,923. -
Sale!

SUNPAN Kalla Dining Table 68″ Round 111307
Original price was: $3,654.$2,923Current price is: $2,923.








