SUNPAN HORTON COUNTER STOOL – DARK BROWN – SAHARA SAND LEATHER 112395
Original price was: $1,685.$1,348Current price is: $1,348.
| Overall Dimensions | 20.50W x 22.25D x 37.00H in |
| Seat Height | 26 in |
| Seat Width | 18.00 in |
| Seat Depth | 18.00 in |
| Carton Weight | 42.00 lb |
| Net Weight | 27.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | leather: sahara sand |
| Material | Leather |
| Material Content | 100% Bovine Leather |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Dark Brown |
| Seat Construction | Webbing |
| Foam Density | 2.18 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam, Polyester Fibre |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | Black Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Natural Grain Leather / Aniline / Pull-up Effect / Solid Oak Wood |
SUNPAN HORTON COUNTER STOOL - DARK BROWN - SAHARA SAND LEATHER 112395
The Horton Counter Stool highlights the beauty of simplicity in contemporary design. A sculpted three-legged frame with a curved back constructed from dark brown oak wood embraces the comfort of a beautiful seat upholstered in our luxurious sahara sand top grain leather.
Features & Benefits
- Wire brush finish on frame emphasizes the wood grain
- Webbing suspension provides flexible and resilient support.
- Built with corner block construction for enhanced stability.
- Seat cushion is filled with foam and fibre for long-lasting comfort.
- As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks.
- Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
- Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Additional information
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.25 × 20.5 × 37 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |










