SUNPAN HALDEN OFFICE CHAIR – BEIGE LINEN 108730
Original price was: $1,235.$988Current price is: $988.
| Overall Dimensions | 27.50W x 29.00D x 36.00H in |
| Arm Height | 16.50 – 20.00 in |
| Seat Height | 17.50 – 21.00 in |
| Seat Width | 17.00 in |
| Seat Depth | 17.75 in |
| Carton Weight | 38.00 lb |
| Net Weight | 23.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | fabric: beige linen |
| Material | Fabric |
| Material Content | 15% Linen, 15% Cotton, 18% Polyester, 52%Viscose |
| Base / Legs | Aluminum |
| Base Finish | Rustic Bronze |
| Rub Count | 20000 |
| Cleaning Code | Solvent Cleaner |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
Additional information
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29 × 27.5 × 36 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN HALDEN OFFICE CHAIR – VINTAGE BLACK 108729
Original price was: $1,235.$988Current price is: $988. -
Sale!

SUNPAN HALDEN OFFICE CHAIR – BRAVO ADMIRAL 112255
Original price was: $1,235.$988Current price is: $988. -
Sale!

SUNPAN 104975 Halden Dining Chair – Bravo Cream SET OF TWO
Original price was: $2,245.$1,796Current price is: $1,796.











