SUNPAN HALDEN OFFICE CHAIR – VINTAGE BLACK 108729
Original price was: $1,235.$988Current price is: $988.
| Overall Dimensions | 27.50W x 29.00D x 36.00H in |
| Arm Height | 16.50 – 20.00 in |
| Seat Height | 17.50 – 21.00 in |
| Seat Width | 17.00 in |
| Seat Depth | 17.75 in |
| Carton Weight | 38.00 lb |
| Net Weight | 23.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | faux leather: vintage black |
| Material | Faux Leather |
| Base / Legs | Aluminum |
| Base Finish | Rustic Bronze |
| Rub Count | 57000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
Additional information
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29 × 27.5 × 36 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |













