SUNPAN FERGUSON LOUNGE CHAIR – GERALT LINEN 112106
Original price was: $2,050.$1,640Current price is: $1,640.
| Overall Dimensions | 33.75W x 30.50D x 29.50H in |
| Arm Height | 22.25 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Width | 22.75 in |
| Seat Depth | 22.75 in |
| Carton Weight | 95.00 lb |
| Net Weight | 71.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | fabric: geralt linen |
| Material | Fabric |
| Material Content | 91% Polyester, 9% Linen |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Warm Brown |
| Rub Count | 50000 |
| Seat Construction | Webbing |
| Foam Density | 2.18 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam, Polyester Fibre |
| Back Cushion | Polyurethane Foam, Polyester Fibre |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | Black Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Oak Wood Base / Plastic Glides |
Additional information
| Weight | 71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.5 × 33.75 × 29.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN BLAISE SWIVEL LOUNGE CHAIR SAHARA SAND 111320
Original price was: $4,320.$3,456Current price is: $3,456. -
Sale!

SUNPAN FERGUSON LOUNGE CHAIR – VINTAGE BLACK NIGHT LEATHER 111964
Original price was: $2,895.$2,316Current price is: $2,316. -
Sale!

SUNPAN 101966 LUTHER OCCASIONAL CHAIR
Original price was: $1,800.$1,440Current price is: $1,440.









