SUNPAN FATINA LOUNGE CHAIR -VERA WHITE PEPPER 111363
Original price was: $1,770.$1,416Current price is: $1,416.
| Overall Dimensions | 29.25W x 29.75D x 30.50H in |
| Arm Height | 27.5 in |
| Seat Height | 18.5 in |
| Seat Width | 21.50 in |
| Seat Depth | 22.50 in |
| Carton Weight | 54.00 lb |
| Net Weight | 46.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | fabric: abbington black |
| Swatch Code 2 | fabric: vera white pepper |
| Material | Fabric |
| Material Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Brushed Gold |
| Rub Count | 100000 / 50000 |
| Seat Construction | Sinuous Springs |
| Foam Density | 2.185 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam |
| Back Cushion | Polyurethane Foam |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Cleaning Code 2 | Solvent Cleaner |
| Feet | White Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Contrast Piping on Back in Abbington Black Fabric / Plastic Glides / Abbington Black has a slight navy undertone |
SUNPAN FATINA LOUNGE CHAIR -VERA WHITE PEPPER 111363
The Fatina Lounge Chair is a showstopper that will brighten up any living space or bedroom. Chic curves upholstered in stylish vera white pepper fabric create comfortable contours for a supportive backrest. Contrasting abbington black fabric makes the foam-filled seat feel luxuriously smooth.
Features & Benefits
- Frame is made from a combination of pine wood and engineered wood that is reinforced for added durability.
- Seat and back cushions are filled with foam for long-lasting support.
- Back features cinched stitching for a feminine flair.
- Performance fabric is moisture repellent, durable and easy to clean.
Additional information
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.75 × 29.25 × 30.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN CASTELL SWIVEL LOUNGE CHAIR – LUDLOW SESAME LEATHER 111249
Original price was: $4,215.$2,730Current price is: $2,730. -
Sale!

SUNPAN BLAISE SWIVEL LOUNGE CHAIR SAHARA SAND 111320
Original price was: $4,320.$3,456Current price is: $3,456. -
Sale!

SUNPAN EMILIE SWIVEL LOUNGE CHAIR – NUBUCK TAN LEATHER 112030
Original price was: $2,950.$2,360Current price is: $2,360.









