SUNPAN EMILIE SWIVEL LOUNGE CHAIR – NUBUCK TAN LEATHER 112030
Original price was: $2,950.$2,360Current price is: $2,360.
| Overall Dimensions | 29.50W x 30.50D x 29.50H in |
| Arm Height | 29.5 in |
| Seat Height | 17.75 in |
| Seat Width | 21.00 in |
| Seat Depth | 19.50 in |
| Carton Weight | 116.00 lb |
| Net Weight | 92.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | leather: nubuck tan |
| Material | Leather |
| Material Content | 100% Bovine Leather |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Brown |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Oak Wood Swivel Base / Top Grain Leather / Nubuck / Natural Tumble / Water Resistant Leather / 360 Degree Swivel / Plastic Glides |
SUNPAN EMILIE SWIVEL LOUNGE CHAIR - NUBUCK TAN LEATHER 112030
Experience ultimate comfort with the luxurious Emilie Swivel Lounge Chair. Features a well-defined rounded profile fully upholstered in nubuck tan leather. A brown oak wood swivel base completes the look.
Features & Benefits
- Solid oak wood frame is kiln-dried for added strength.
- Seat cushion is made from foam and dacron to provide resilient and comfortable support.
- Dacron and feather fill in the back cushions help maintain shape.
- Sinuous wire spring system provides support and stability.
- Nubuck leather is crafted from top grain American hides that are buffed and sanded to create a soft velvet-like finish.
- Leather is a natural material. As such, colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches as appreciated characteristics.
- No two pieces are alike.
Additional information
| Weight | 92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.5 × 29.5 × 29.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN CASTELL SWIVEL LOUNGE CHAIR – LUDLOW SESAME LEATHER 111249
Original price was: $4,215.$2,730Current price is: $2,730. -
Sale!

SUNPAN BLAISE SWIVEL LOUNGE CHAIR SAHARA SAND 111320
Original price was: $4,320.$3,456Current price is: $3,456. -
Sale!

Sunpan Emilie Swivel Lounge Chair Nubuck Caramel 111250
Original price was: $2,950.$2,360Current price is: $2,360.










