SUNPAN CYBIL LOUNGE CHAIR – DOVE CREAM 105017
Original price was: $2,015.$1,612Current price is: $1,612.
| Overall Dimensions | 32.00W x 31.00D x 30.50H in |
| Arm Height | 24.25 in |
| Seat Height | 17.5 in |
| Seat Width | 22.50 in |
| Seat Depth | 23.50 in |
| Carton Weight | 64.00 lb |
| Net Weight | 53.00 lb |
| Weight Capacity | 300 lb |
| Cover | fabric: dove cream |
| Material | Fabric |
| Material Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Antique Brass |
| Rub Count | 45000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
SUNPAN CYBIL LOUNGE CHAIR - DOVE CREAM 105017
A stylish and comfortable armchair. Designed with a modern frame featuring exposed antique brass legs. Available in dove cream fabric or polo club kohl grey performance fabric.
Additional information
| Weight | 53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 32 × 30.5 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN COBURN LOUNGE CHAIR – SAHARA SAND LEATHER 111323
Original price was: $3,595.$2,876Current price is: $2,876. -
Sale!

SUNPAN CORBIN SWIVEL LOUNGE CHAIR – EFFIE LINEN 112092
Original price was: $2,305.$1,844Current price is: $1,844. -
Sale!

SUNPAN Andria Lounge Chair – Dark Grey – Regency Black 110962
Original price was: $2,875.$2,100Current price is: $2,100.










