SUNPAN CORBIN SWIVEL LOUNGE CHAIR – EFFIE LINEN 112092
Original price was: $2,305.$1,844Current price is: $1,844.
| Overall Dimensions | 33.50W x 34.50D x 34.00H in |
| Arm Height | 22 in |
| Seat Height | 18.5 in |
| Seat Width | 26.50 in |
| Seat Depth | 19.00 in |
| Carton Weight | 74.00 lb |
| Net Weight | 64.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | fabric: effie linen |
| Material | Fabric |
| Material Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Natural |
| Rub Count | 50000 |
| Seat Construction | Sinuous Springs |
| Foam Density | 2 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam, Dacron, Feathers |
| Back Cushion | Polyurethane Foam, Dacron, Feathers |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Removable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Removable Back |
| Feet | Black Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Ash Wood Base / 360 Degree Swivel / Plastic Glides |
SUNPAN CORBIN SWIVEL LOUNGE CHAIR - EFFIE LINEN 112092
The Corbin Swivel Lounge Chair invites you to sink into its classic contours. Masterfully upholstered in effie linen fabric, and with a blonde ash wood base, this lounge chair provides a stately sense of style and comfort.
Features & Benefits
- Frame crafted from solid pine wood that is kiln-dried and reinforced for added strength and durability.
- Seat and back cushions are filled with a combination foam, dacron, and feathers for long-lasting comfort.
- Spring suspension and webbing provides flexible, even support and helps maintain its shape.
- As this piece features feather-filled cushions, occasional rotation and fluffing is required to maintain its lasting comfort and beauty.
- As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks.
- Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Additional information
| Weight | 64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.5 × 33.5 × 34 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN CORBIN SWIVEL LOUNGE CHAIR – ALINE BUTTERNUT LEATHER 112093
Original price was: $3,745.$2,996Current price is: $2,996. -
Sale!

SUNPAN Allariz Swivel Armchair Greige – Stinson White 109650
Original price was: $4,030.$3,224Current price is: $3,224. -
Sale!

SUNPAN COBURN LOUNGE CHAIR – SAHARA SAND LEATHER 111323
Original price was: $3,595.$2,876Current price is: $2,876.









