SUNPAN COBURN LOUNGE CHAIR – SAHARA SAND LEATHER 111323
Original price was: $3,595.$2,876Current price is: $2,876.
| Overall Dimensions | 29.00W x 33.00D x 29.00H in |
| Arm Height | 24.5 in |
| Seat Height | 18.25 in |
| Seat Width | 23.50 in |
| Seat Depth | 23.25 in |
| Carton Weight | 100.00 lb |
| Net Weight | 78.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | leather: sahara sand |
| Material | Leather |
| Material Content | 100% Bovine Leather |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Dark Brown |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Natural Grain Leather / Aniline / Pull-up Effect / Plastic Glides |
SUNPAN COBURN LOUNGE CHAIR - SAHARA SAND LEATHER 111587
The Coburn Lounge Chair is a fresh take on contemporary comfort. A bolster back and deep seat upholstered in our sahara sand semi-aniline leather make this piece a luxurious addition to any space. Matching leather trim on the rounded arms adds extra charm to the overall look. Completed with a rustic oak wood veneer legs carefully selected for its distinctive wood graining. Handle with Care: This design has been crafted with 100% leather. Leather is a natural material; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves and light scratches are acceptable and appreciated characteristics. No two pieces are alike. Visit our Product Care page for more information on how to ensure the lasting beauty of this piece.
Additional information
| Weight | 280 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 29 × 29 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN Andria Lounge Chair – Dark Grey – Regency Black 110962
Original price was: $2,875.$2,100Current price is: $2,100. -
Sale!

SUNPAN Allariz Swivel Armchair Greige – Stinson White 109650
Original price was: $4,030.$3,224Current price is: $3,224. -
Sale!

SUNPAN COBURN LOUNGE CHAIR – RUSTIC OAK – ECLIPSE WHITE 111514
Original price was: $2,735.$2,188Current price is: $2,188.











