SUNPAN COBURN LOUNGE CHAIR – RUSTIC OAK – ECLIPSE WHITE 111514
Original price was: $2,735.$2,188Current price is: $2,188.
| Overall Dimensions | 29.00W x 33.00D x 29.00H in |
| Arm Height | 24.5 in |
| Seat Height | 18.25 in |
| Seat Width | 23.50 in |
| Seat Depth | 23.25 in |
| Carton Weight | 100.00 lb |
| Net Weight | 78.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | fabric: eclipse white |
| Material | Fabric |
| Material Content | 50% Polyester, 28% Viscose, 12% Linen, 10% Cotton |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Natural |
| Rub Count | 45000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Rustic Oak Veneer Legs / Plastic Glides |
SUNPAN COBURN LOUNGE CHAIR - RUSTIC OAK - ECLIPSE WHITE 111514
The Coburn Lounge Chair is a fresh take on contemporary comfort. A bolster back and deep seat upholstered in our soft eclipse white fabric make this piece an inviting addition to any space. Matching fabric trim on the rounded arms adds extra charm to the overall look. Completed with a rustic oak wood veneer legs carefully selected for its distinctive wood graining. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Additional information
| Weight | 280 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 29 × 29 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN COBURN LOUNGE CHAIR – SAHARA SAND LEATHER 111323
Original price was: $3,595.$2,876Current price is: $2,876. -
Sale!

SUNPAN Allariz Swivel Armchair Greige – Stinson White 109650
Original price was: $4,030.$3,224Current price is: $3,224. -
Sale!

SUNPAN Andria Lounge Chair – Dark Grey – Regency Black 110962
Original price was: $2,875.$2,100Current price is: $2,100.










