SUNPAN BERKE LOUNGE CHAIR – CHARCOAL BLACK LEATHER 112076
Original price was: $4,030.$3,224Current price is: $3,224.
| Overall Dimensions | 34.50W x 34.25D x 34.00H in |
| Arm Height | 23 in |
| Seat Height | 19.25 in |
| Seat Width | 25.00 in |
| Seat Depth | 24.75 in |
| Carton Weight | 95.00 lb |
| Net Weight | 60.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Cover | leather: charcoal black |
| Material | Leather |
| Material Content | 100% Buffalo Leather |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Antique Bronze |
| Foam Density | 2 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam, Polyester Fibre |
| Back Cushion | Polyurethane Foam, Polyester Fibre |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Top Grain Leather / Semi-Aniline / Straps and Arms in Charcoal Black Leather / Metal Buckles / Plastic Glides |
SUNPAN BERKE LOUNGE CHAIR - CHARCOAL BLACK LEATHER 112076
The Berke Lounge Chair brings an impressive modern look. Soft cushions are upholstered in buttery charcoal black leather with matching leather strap detailing. A strong iron frame lends this lounge chair a bold, geometric design.
Features & Benefits
- Seat and back cushions are filled with foam and fibre for long-lasting comfort.
- Features strap detailing on the back and a seat in top grain leather.
- Handcrafted by skilled artisans in India.
- Unique imperfections such as fissures, markings, and variations in colour and shape are appreciated characteristics of a truly one-of-a-kind piece.
- Leather is a natural material. As such, colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches as appreciated characteristics.
- No two pieces are alike.
Additional information
| Weight | 60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.25 × 34.5 × 34 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN Zancor Lounge Chair – Tan Leather 109559
Original price was: $3,090.$2,472Current price is: $2,472. -
Sale!

SUNPAN BERKE LOUNGE CHAIR – GUNMETAL LEATHER 112075
Original price was: $4,030.$3,224Current price is: $3,224. -
Sale!

Sunpan Zancor Lounge Chair – Antique Brass Charcoal Black 110657
Original price was: $3,090.$2,472Current price is: $2,472.










