SUNPAN TARSUS COFFEE TABLE ANTIQUE BRONZE 111259
Original price was: $2,110.$1,688Current price is: $1,688.
| Overall Dimensions | 45.50D x 17.25H in |
| Carton Weight | 289.00 lb |
| Net Weight | 167.00 lb |
| Material | Concrete |
| Shape | Round |
| Base / Legs | Concrete |
| Base Finish | Antique Bronze |
| Material Finish | Antique Bronze |
| Outdoor | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Glass Fibre Reinforced Sealed Concrete / Suitable for Indoor and Outdoor Use / Rubber Felts Included |
SUNPAN TARSUS COFFEE TABLE ANTIQUE BRONZE 111259
The Tarsus Coffee Table exudes industrial chic with its metal look and sculpted design. Crafted from glass fibre-reinforced concrete with an antique bronze finish. A striking piece from all angles, this table features open arches at the bottom. Rubber felt protectors included.
Features & Benefits
- Glass fibre-reinforced concrete is incredibly durable and long-lasting.
- Sealed with a topcoat for added protection against moisture and staining.
- Antique bronze finish is made with water-based paint.
- Crafted from a natural concrete mix, each piece will look different.
- Variations in colour, texture, imperfections, surface scratches and non-structural hairline cracks are inherent and valued qualities of concrete.
- Apply protective covers or store indoors when not in use and during inclement weather to prolong the life of outdoor furniture.
Additional information
| Weight | 167 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 45.5 × 45.5 × 17.25 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN PATRAS COFFEE TABLE CREAM 111269
Original price was: $3,230.$2,584Current price is: $2,584. -
Sale!

SUNPAN GALLUS COFFEE TABLE 111891
Original price was: $2,105.$1,684Current price is: $1,684. -
Sale!

SUNPAN TARSUS COFFEE TABLE PEWTER LOOK 111258
Original price was: $2,110.$1,688Current price is: $1,688.










