SUNPAN SHEENA END TABLE 111725
Original price was: $842.$674Current price is: $674.
| Overall Dimensions | 15.00W x 15.00D x 22.00H in |
| Net Weight | 32.00 lb |
| Material | Glass |
| Shape | Round |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Antique Brass |
| Material Finish | Clear |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | 2.25″ Casted Glass Top |
Available on backorder
SUNPAN SHEENA END TABLE 111725
The handcrafted qualities of the Sheena End Table make it incredibly distinct. The rounded table top is made from hand-poured glass, showcasing an array of captivating imperfections that arise during the cooling process. An antique brass base finishes the look.
Features & Benefits
- Handcrafted by skilled artisans in India.
- Unique imperfections such as fissures, markings, and variations in colour and shape are appreciated characteristics of a truly one-of-a-kind piece.
- Each piece of glass is individually cast by hand and bears unique imprints that arise during the formation process.
- Air bubbles, uneven surface texture and variations in colour are expected qualities that add to the character of each piece.
Additional information
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 15 × 22 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |












