SUNPAN MAUTI DINING ARMCHAIR BROWN TOBACCO 111655
Original price was: $2,248.$1,798Current price is: $1,798.
| Overall Dimensions | 22.75W x 26.00D x 34.00H in |
| Arm Height | 25.5 in |
| Seat Height | 21 in |
| Seat Width | 18.00 in |
| Seat Depth | 19.00 in |
| Net Weight | 25.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Swatch Code | leather: shalimar tobacco |
| Material | Leather |
| Fabric Content | 100% Buffalo Leather |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Brown |
| Fire Rated Foam | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Brushed Gold Metal Caps / Top Grain Leather / Oily Pull-up |
Out of stock
Email when stock available
SUNPAN MAUTI DINING ARMCHAIR BROWN TOBACCO 111655
With influence from vintage design, the Mauti Dining Armchair evokes a charming and rustic mid-century appeal. Upholstered in shalimar tobacco leather with dual buckle flap detailing on the armrests. Completed with a brown solid oak wood frame with brushed gold metal foot caps. Handle with Care: This design has been crafted with 100% top grain leather. Leather is a natural material; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves and light scratches are acceptable and appreciated characteristics. No two pieces are alike. Visit our Product Care page for more information on how to ensure the lasting beauty of this piece. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Additional information
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 22.75 × 34 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |












