SUNPAN MAUTI DINING ARMCHAIR DISTRESSED BROWN 111656
Original price was: $2,300.$1,840Current price is: $1,840.
| Overall Dimensions | 22.75W x 26.00D x 34.00H in |
| Arm Height | 25.5 in |
| Seat Height | 21 in |
| Seat Width | 18.00 in |
| Seat Depth | 19.00 in |
| Net Weight | 24.00 lb |
| Weight Capacity | 280 lb |
| Swatch Code | leather: cortina black |
| Material | Leather |
| Fabric Content | 100% Bovine Leather |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Distressed Brown |
| Fire Rated Foam | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Structure Warranty | 1 year |
| Cover Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Brushed Gold Metal Caps / Top Grain Leather / Semi-Aniline / Natural Tumble |
SUNPAN MAUTI DINING ARMCHAIR DISTRESSED BROWN 111656
With influence from vintage design, the Mauti Dining Armchair evokes a charming and rustic mid-century appeal. Upholstered in cortina black leather with dual buckle flap detailing on the armrests. Completed with a distressed brown solid oak wood frame with brushed gold metal foot caps. Handle with Care: This design has been crafted with 100% top grain leather. Leather is a natural material; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves and light scratches are acceptable and appreciated characteristics. No two pieces are alike. Visit our Product Care page for more information on how to ensure the lasting beauty of this piece. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Additional information
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 22.75 × 34 in |
| Returns | This item may be subjected to a restocking fee. Please see our orders and returns page for more information. |
You may also like…
-
Sale!

SUNPAN MAUTI ARMCHAIR DISTRESSED BROWN 110572
Original price was: $3,654.$2,923Current price is: $2,923. -
Sale!

SUNPAN MAUTI ARMCHAIR BROWN TOBACCO 110571
Original price was: $3,654.$2,923Current price is: $2,923. -
Sale!

SUNPAN MAUTI DINING ARMCHAIR BROWN TOBACCO 111655
Original price was: $2,248.$1,798Current price is: $1,798.










